Vše, na co se možná chcete před kurzem zeptat
CO MŮŽETE VYRÁBĚT?
Vyřezávat můžete například:
- misku na chlebíček, na ovoce, na polévku;
- lžíci i naběračku
- hračku pro děti (autíčko, rytířský meč apod.)
- ozdobný reliéf na zeď nebo třeba hodiny
- šperk - prstýnek, brož, spona do vlasů atd.
- hrnek, tzv. kuksa
A nebo přijďte s vlastním projektem! Rádi s vámi dopředu probereme váš záměr a připravíme vše potřebné, abyste ho mohli uskutečnit.
Pracovat budeme s jednoduchým nářadím: dláty, paličkou, rašplí, pilníkem, pilkou a řezbářským nožíkem, a to převážně s měkkým, lipovým dřevem. Ti odvážnější mohou zkusit tvrdší dřeviny: ořech, břízu, jasan nebo jilm. V průběhu kurzu si povíme mnoho o vlastnostech a charakteru jednotlivých dřev, ukážeme si také broušení nástrojů.
CO SE NAUČÍTE?
Kurz jde cestou individuálního přístupu, sami si vyberete svůj vlastní projekt, lektor Vám připraví polotovar a nástroje.
Týden před konáním kurzu obdržíte informační email, na jehož základě si s lektorem Markem telefonicky domluvíte polotovar vašeho výrobku.
Vyřezávat můžete například misku na chlebíček, na ovoce, na polévku nebo na jinou mňamku. Trampové si takovou misku budou rádi brát na cesty. Pokud nechcete vyrábět misku, můžete si po domluvě s lektorem vybrat: lžíci, hračku pro děti, autíčko, rytířský meč, ozdobný reliéf na zeď, hodiny, šperk, prstýnek nebo přijít s jiným vlastním projektem. Zkušenější řezbáři mohou pracovat na loutce nebo sošce.
Darováním kurzu můžete potěšit Vaše přátele!! - viz horní MENU Darujte kurz
KOMU JE KURZ URČEN?
Kurz je vhodný jak pro úplné začátečníky, tak pro ty, kteří už mají s vyřezáváním zkušenost. Přijít mohou dospělí a děti od 12 let. Mladší děti mohou přijít pouze v doprovodu rodičů.
Velkou část účastníků tvoří Ajťáci nebo lidé pracující na počítači, ve věku od 25 do 40 let. Tvořivá práce se dřevem je přitahuje, protože konečně za sebou vidí hmatatelný výsledek: alespoň to tak tvrdí. Další početnou skupinu tvoří partnerské páry nebo rodiče s dětmi. Přicházejí také ti, kteří už dlouho chtěli vyřezávat, ale nevědí, jak na to, nebo sice mají dlátka a nožíky, ale netuší, jak s nimi pracovat nebo jak je nabrousit.
S JAKÝM NÁŘADÍM BUDEME PRACOVAT?
Pracovat budeme s jednoduchým nářadím: dláty, paličkou, rašplí, pilníkem, pilkou a řezbářským nožíkem, a to převážně s měkkým, lipovým dřevem. Ti odvážnější mohou zkusit tvrdší dřeviny: ořech, břízu, jasan nebo jilm.
CO BUDETE MÍT OD NÁS PŘIPRAVENO?
Veškeré nářadí dostanou účastníci kurzu zapůjčené. Polotovar Vám připraví lektor, takže si kromě radosti z práce rukama nemusíte brát lautr nic. Na místě bude možné koupit si řezbářské nožíky, drobnější dláta, brousky a kousky dřeva pro další, samostatné tvoření.
Ukážeme si možnosti broušení nástrojů. Dozvíte se leccos o různých dřevinách: jak je poznáme po vůni, jakou mají kresbu, vyzkoušíte si, jak různě se řezbají a až zažijete, jaká je bříza, jaký je jasan a proč je vám bližší to či ono, možná se dozvíte něco nového taky o sobě. Nebo začnete přemýšlet, z jakého dřeva si nechat vyrobit rodinný stůl, postel, kuchyň a tak dál…
JAKÝ JE ČASOVÝ ROZVRH KURZU?
09:00 - 10:00 Teorie (druhy dlát - na co které dláto a řezbářský nůž používat, otázky a odpovědi ohledně dřeva, poznávání dřevin)
10:00 - 12:30 Rozdělení polotovarů, seznámení, vyřezávání
12:30 - 13:00 Oběd (zpravidla objednáváme jídlo u frenčízy Pizza pro tebe - viz jejich meníčko, můžete si vzít jídlo s sebou nebo si zajít do některé z blízkých restaurací)
13:00 - 13:30 Markovo povídání o dřevě. Prostor pro vaše otázky.
13:30 - 16:30 Vyřezávání
16:30 - 17:00 Kafééé. Ukázka broušení dlát, otázky a odpovědi - PRO ZÁJEMCE, kdo to nechce slyšet, může dál pracovat
17:00 - 19:00 Vyřezávání
19:00 - 19:30 Dokončování, povrchová úprava
19:30 - 20:00 Zpětný pohled, sdílení
JAKÁ JE MAXIMÁLNÍ KAPACITA KURZU?
Protože se účastníci přihlašují z různých portálů, je tomu na kurzech zhruba takto:
Praha - 24 účastníků na dva lektory
Liberec - 20 účastníků na dva lektory
Ostrava a Brno - 16 účastníků na jednoho lektora