Lektoři

MAREK VODIČKA

portret-marek-vodicka

 Lektoru Markovi Vodičkovi je 43 let. Je tátou dvou kluků a roční holčičky, živí se uměleckou   truhlařinou.

 Po vystudování češtiny a němčiny studoval denní studium Akademie sociálního umění Tabor v   Praze a tři roky působil jako třídní učitel na základní waldorfské škole.

 Pravidelně lektoruje kurzy práce se dřevem pro děti, rodiče s dětmi, nebo pro učitele a učitelky v   mateřských i základních školách.

 V práci se dřevem se zaměřuje na výrobu dřevěných klik a přírodního nábytku.

Do Pravého domácího časopisu přispívá psaním článků o oslavách svátků v roce, které prožívá jak se svou malou, tak s velkou rodinou ve společenství v Nové Vsi nad Popelkou (okres Semily), kde mají Vodičkovi postavený slaměno-hliněný domeček.


Společně s Markem lektoruje pražské víkendové kurzy MILAN ČERNOHORSKÝ

portret-milan-cernohorsky

 Jmenuji se Milan Černohorský a se dřevem jsem se seznamoval už od dětství. Nejdříve v našem rodinném lese. S otcem jsem sázel mladé stromky a později kácel stromy, které lesu již neprospívaly. Z jejich dřeva, po vyschnutí, vyráběl jsem první jednoduchý nábytek do našeho domu.

Mým středoškolským vzděláním jsem se od dřeva trochu vzdálil. Stal se ze mě strojař, ale doma jsem stále vymýšlel, jak dřevo využít. Práce ve strojírenství byla perspektivní, ale po několika letech jsem chtěl něco víc, než pracovat s chladným železem. Našel jsem si zajímavý obor, vyučil jsem se v něm a mohl říct, jsem elektrotechnik. Ale ve svých chvílích volna jsem si na dřevo vždycky našel čas. Pak nastoupily časy, kdy se stále více využívaly počítače. Nebylo tehdy moc odborníků a já se rozhodl stát se jedním z nich. Chvíli to trvalo, ale nakonec jsem na svých vizitkách mohl uvést, jsem pracovník IT. Toto zajímavé povolání vykonávám do dneška, ale před několika lety jsem si řekl, že už jsem dost zralý k tomu, abych se vyučil něčím pořádným, tím, co mě baví celý život. Vyučil jsem se uměleckým truhlářem :-) 

Jestliže se chopím úkolu vyřezat krásný reliéf z jasanového dřeva a vím, jak je důležité dobré upnutí dřeva a perfektně ostré dláto, pustím se do návrhu rastrového, řezbářského, upínacího stolu. Na počítači nakreslím výrobní výkresy, dohledám vhodné materiály a součásti nechám vyrobit. Stůl si sestavím, a abych na řezbu dobře viděl, vyrobím si regulované osvětlení. 

Na závěr příprav si perfektně nabrousím svá dláta na tvrdý jasan a ... pustím se do vyřezávání :-)


Společně s Markem lektoruje liberecké víkendové kurzy MARTINA BŘEZINOVÁ